Skip to content

[C++]Zadania z kalendarzem, matura z informatyki – rozwiązanie

Posted in Nauka, and Programowanie

W poprzedniej części pokazałem mniej więcej jak to wszystko można zrobić oddzielnie, warunek po warunku, których chcą od nas w zadaniu. Jako że jest to zadanie maturalne wkradnie się tu trochę pisma technicznego, które dla osób nie mających dotąd okazji się spotkać z C++/Cpp może okazać się dość niezrozumiałe. W nawiasach podam jak najlepsze w miarę mam nadzieję przejrzyste wyjaśnienia.

Gdybyśmy użyli tablic, które podałem wcześniej zostałaby okaleczona wręcz informatyka, nasza reputacja no i zdrowie egzaminatora, który by zobaczył naszą pracę. Nie oznacza to, że sposób porównania za pomocą if jest zły, no bo w końcu działa:

Problem jest wtedy, gdy ciągi C-string ( które to mieliśmy w tablicach) mógłby mieć 1000 liter, a samych wyrazów mogłoby być 1000. Wtedy byłaby to patologia delikatnie ujmując. Dlatego też w trybie przyspieszonym przeskakujemy do biblioteki String i uprościmy sobie życie.

Tak odskakując od tematu – jeżeli zamierzasz zdawać maturę z informatyki i priorytetem jest C++ to musisz to pojąć. W lekturze, z której ja korzystam do nauki C++/Cpp biblioteka String jest ujęta w podstawie.

Teraz zamiast hasła char będziemy wpisywać string. Poprawna deklaracja będzie wyglądała następująco:

Teraz przedstawię gotowy kod do zadania. W celu usprawnienia działania dodałem pętle

, aby nasz użytkownik dostał szansę otrzymania poprawy błędnie wprowadzonej daty lub dnia.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: