O informatyce, po swojemu, inaczej

Czy czyszczenie rejestru przyspiesza komputer?

A !! Znowu rejestr ! No cóż – ale gdy komputer Ci pracuje wolnej / zaczyna pracować wolniej to zazwyczaj jedną z rzucanych tez jest, że to jego wina, a konkretnie tego co w nim jest.

Co jest prawdą, a co to tylko wnioski, które były bezpodstawnie snute ? Zostań ze mną i tym postem, aby się dowiedzieć coś nie coś więcej.

Rejestr Windows z definicji – „jest rodzajem bazy danych, w której zapisane są wszystkie istotne ustawienia programów, ścieżki dostępu do plików albo informacje o sprzęcie.

Do wpisów w rejestrze system odwołuje się każdorazowo, gdy wynik wykonania operacji zależy od wcześniej zapamiętanych ustawień systemowych.”

Ciekawostka

Rejestr Windows spełnia analogiczną funkcję do katalogu /etc/ w systemach Unix/Linux.
Wskutek instalowania programów rozmiary Rejestru z biegiem czasu rosną. Odinstalowanie narzędzia skutkuje usunięciem również odpowiednich kluczy – a przynajmniej większości z nich, bo niektóre nieużywane wpisy prawie zawsze pozostają. Jeśli teraz przepuści się Rejestr przez program czyszczący, to ten znajdzie dziesiątki, jeśli nie setki wpisów, które nie są już używane. Na tyle potwierdzamy hipotezę, że w Rejestrze gromadzą się dane-śmieci.

Tutaj posłużę się wsparciem ze strony chip.pl – oni dokonali testów już w tej sprawie, więc nie ma sensu dla mnie „karania” sowjej maszyny ;-p

autor zdjecia - chip.pl
Wynik testu

„W naszym teście znany program do oczyszczania Rejestru CCleaner po odinstalowaniu 30 najczęściej pobieranych programów z download.chip.eu/pl znalazł niecałe 400 osieroconych wpisów – podczas gdy w całym Rejestrze znajdowało się grubo ponad 500 000 kluczy. Usunięcie tak niewielu elementów jest absolutnie niezauważalne. Zgodnie z oczekiwaniem nie udaje się dostrzec żadnych różnic w prędkości przed oczyszczeniem Rejestru i po nim. Oprócz tego Windows, począwszy od XP, ładuje tylko te części Rejestru, które są akurat potrzebne. Zwane są one hives (ule) – plotka głosi, że na złość programiście Windows, który bał się pszczół. Obciążający Rejestr balast nawet nie jest otwierany, a więc nie może również przeszkadzać.”

Tyle śmieci zostawia Rejestr

autor zdjęcia - chip.pl
Ilustracja ile to tych śmieci zostaje 

Okazuje się, że nie jest to dużo , prawda ?

No ok – nie jest to dużo. To po co wogóle te programy do tych „osieroconych wpisów” ?
Bardzo dobre pytanie ale aby na nie odpowiedzieć potrzeba nam wiadomości na temat jak działa ( czysto ogólnikowo ) Rejestr Windows.

Budowa i działanie Rejestru

Zauważ, że rejesrt pobiera te klucze tylko i wyłącznie, które są mu aktualnie potrzebne ( patrz. załadowane do RAM ). Reszta zostaje nietknięta . Z tego nadal nie wynika jednak czemu warto dokonywac usuwania „sierocych wpisów”.

Otóż odpowiedź jest bliżej niż się może wydawać – te wpisy / klucze mogą doprowadzać do problemów, podaczas instalacji nowych sterowników, gier ,programów , czy nawet mogą doprowadzić do zawieszania się maszyny.

Komu zaleca się głównie korzystanie z tego typu czyścieli ?
Teoretycznie nikomu nie zaszkodzi przy prowadzeniu domewej konserwacji skorzystania z programów tego typu, aczkolwiek szczególnie uczula się użytkowników, którzy dużo testują programów lub po prostu często coś instalują / odinstalowywują.

Pytania odnośnie tego zagadnienia proszę zostawiac w komentarzach ^^

Ten post był wsparty o artykuł ze strony chip.pl – serdecznie pozdrawiam !