Skip to content

Fenomen cierpliwości / Bios pass pokonany

Posted in Sprzęt

Długi czas się nie odzywałem, bo nie było za bardzo o czym pisać. Tym razem jednak mam prawdziwą gratkę dla tych wszystkich, którzy szukali, szukają odpowiedzi jak usuwa się hasło BIOS założone na laptopa. Za przykład posłuży mi oklepany wydawałoby się model Toshiba Satellite A300 wyposażonego w BIOS Phoenix’a. Jeżeli trafi tutaj przez przypadek ktoś, kto zna się na trochę bardziej niż ja na układach i w komentarzu wyjaśni fenomen, na który trafiłem podczas „pracy” z tym laptopem. Nie mniej jednak zapraszam do głębszej lektury.

Zwykły w zasadzie problem. Laptop, na którym jest założone hasło BIOS i uniemożliwia dostęp do czegokolwiek. – „Dasz radę to zrobić?” – „Nie wiem, spróbuję”. No i zabrałem ten laptop do siebie. Teraz przyjrzyjmy się samej maszynie. To zwykły laptop Toshiba Satellite A300 z odzysku, czyli nie znamy poprzedniego właściciela, który zostawił na nim założone hasło. Do tego wyposażony w BIOS Phoenix’a i co wydawało mi się od samego początku podejrzane – wyrwany i zniszczony klawisz Lewy shift. Także zabieram się do niego – YouTube i szukamy podpowiedzi, wskazówek, bo od czegoś trzeba zacząć.
Zaczęło się od tego, że A300 A300 nie równy… nie było w zasadzie modelu, który by odzwierciedlał to co ja miałem u siebie na biurku. Poszukiwanie  B500 zakończyło się  niepowodzeniem, które tak wszyscy dookoła polecali. Dopiero gdzieś na stronie jakiegoś włoskiego serwisu zdjęcie po zdjęciu znalazłem podpowiedź, aby zapolować na obwód G1, bo chyba tak to mogę nazywać. Przytrzymanie dwóch styków na końcu, laptop na krótko (tzn. „bez baterii”). I czekamy na efekt… nic. Dalej krzyczy, że chce hasło.

Lewy shift urwany guzikSource: Bartosz Pajewski

Kolejne próby to próba brutalnego wejścia poprzez hasła firmowe, które znalazłem na różnych stronach. Też nic – nic nie pasowało. Największym problem było to, że hasło było trzeba podać przed bootowaniem czegokolwiek – więc live CD też nie wchodziło w grę, chociaż wsadziłem płytę i próbowałem być szybszy niż komputer. Ostatnim pomysłem jaki miałem ponad 2.5 tygodnia temu było podpięcie klawiatury i trzymanie tego lewego shift’a podczas uruchamiania maszyny, bo podobno dla Toshiby jest to sposób na reset do ustawień fabrycznych. To też nic nie pomogło. Zdenerwowany zostawiłem ten komputer rozkręcony i rozbrojony z pamięci RAM i twardziela.

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, że musi posprzątać w pokoju :p Dlatego też uznałem, że po ponad 2 tygodnia leżenia złożę go i powiem „Trudno, nie udało się”. Skręciłem go, bez wkładania baterii uruchamiam i… hasła nie ma! Po tak długim czasie hasło się „samo usunęło”? Jednak, aby się upewnić, że na pewno go nie ma przeciągnąłem go jeszcze za pomocą Hiren’s boot CD. I tam za pomocą odpowiednich narzędzi usunąłem wszystkie hasła z BIOSU.

Vista, Toshiba, Bios Pass,Source: Bartosz Pajewski

Działać, działa… Sam nie mogę się nadziwić, ale to wynika z tego, że po prostu słabo jeszcze znam się na obwodach, dlatego wszystkich zaawansowanych z elektroniki zapraszam do komentowania.

Dzięki aktywności czytelników ( doświadczeniem i wiedzą jaką wtedy nie dysponowałem – ot zwykła ignorancja do spraw tego typu, tylko cały czas skupienie na klepaniu kodu ) zostało wszystko ładnie pięknie wyjaśnione, za co szczerze dziękuję. To pokazuje tylko jak dużo trzeba mieć pokory wobec samego siebie podczas kontaktu z zadaniami.

8 komentarzy

 1. kurak
  kurak

  Tutaj nie trzeba znać obwodów elektroniki tylko podstawę informatyki i budowy komputerów. Bios to pamięć eeprom, zasilana małą baterią (często cr2025) do podtrzymania zapisanych zmiennych (np.hasła ustawień boot’owania i innych). Wyjmując baterie kasujesz wszystkie ustawienia użytkownika i powracasz do fabrycznego czystego biosu.

  30 czerwca 2016
  |Reply
  • Bartosz Pajewski
   Bartosz Pajewski

   No dobra – to, że jest jeszcze taka bateria na płycie to wiedziałem ale dostanie się do niej w laptopie to nie jest nic (przynajmniej dla mnie) przyjemnego. Także dzięki 🙂

   30 czerwca 2016
   |Reply
 2. No nie no gratulacje. Jednym słowem ściągnięto hasło ale nikt nie wie jak.

  30 czerwca 2016
  |Reply
  • Bartosz Pajewski
   Bartosz Pajewski

   Dzięki. Czasem tak się ma, jak się robi metodą „prób i błędów” :/

   30 czerwca 2016
   |Reply
 3. Laik
  Laik

  Normalnie mistrz 😀 Prądu brakło to i bateria podtrzymująca się wyładowała. Prościej się nie da.

  30 czerwca 2016
  |Reply
 4. nie
  nie

  Teoretycznie jeśli czeka się wystarczająco długo, atomy losowo mogą złożyć się w dokładnie taki sam komputer, tylko bez hasła BIOSu.

  30 czerwca 2016
  |Reply
 5. kurak
  kurak

  Co do baterii to fakt ale to jest zależne od modelu laptopa. W sporej ilości modeli jest to pod klawiaturą lub pod dolna zaślepką w okolicach Pamięci Ram

  30 czerwca 2016
  |Reply
  • bartoszpaj
   bartoszpaj

   Tutaj niestety jest całkiem w innym miejscu. Zaglądałem pod klawiaturę i tam też jej nie było, a przy ramie był ten obwód G1. Dodatkowo zauważyłem, bo zapomniałem wspomnieć, że to drugie podejście tego typu, to wtedy zapomniałem przeciągnąć go płytą i po włożeniu baterii do laptopa oraz podpięciu do sieci w innym miejscu ustawienia BIOS’u „wróciły”(?), bo hasło znów było no i musiał czekać tyle czasu – teraz okazało się – po to, aby się rozładował ponownie.

   30 czerwca 2016
   |Reply

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: