O informatyce, po swojemu, inaczej

Czyścimy Computer, czyli CCleaner w akcji [część 4]

Dziś podejmujemy czyszczenie elementów, które dotyczą Windowsa. Pominiemy dziś jeszcze system rejestru – zostajemy nadal przy plikach. Kluczami zajmiemy się później.

Podejmujemy dziś dwie zakładki, które sa dostępne w CCleanerze. Windows Explorer i System. Omówimy poszczególne segmenty i opcje za co odpowiadają i ile zaoszczędzimy miejsca. 

Windows Explorer

Moje bieżące dokumenty zaznaczać śmiało, ta opcja nie usuwa dokumentów, które posiadasz, a jedynie tzw. linki do nich przez co Twój czas do dotarcia do nich się wydłuża jeżeli korzystasz z przycisku w starcie „bieżące pliki” lub „ostatnio używane”. Te linki ważą po 1kB sztuka, więc teoretycznie na dysku nie odczujesz odzyskanej przestrzeni. 
Zalecam jednak regularne używanie tej opcji – średnio co 7 dni. Zapobiega to gromadzeniu zbędnych linków do dokumentów, z których już nie korzystasz.
Uruchom ( w Menu Start ) – nazwa mówi sama za siebie. Zapamiętuje frazy, które wpisałeś/aś w pole uruchom.
Inne pozycje MRU – niestety nie udało się nam tego rozszyfrować, a po analizie na moim laptopie, którego używam już ponad rok ani śladu plików z tym związanych – przypominamy, że CCleaner to bezpieczny program, jednak jeżeli mimo wszystko się wahasz nie musisz zaznaczać tej opcji do poddania czyszczeniu.
Pamięć podręczna miniaturek i lista ostatnio uruchamianych programów. Pamięć podręczna w przypadku miniaturek to  poniżej 10 MB, jednak pod koniec dnia pracy polecamy wykonać tą czynność. Zabieg trwa poniżej 2 minut. Lista uruchamianych programów, tu chyba nie trzeba nic wyjaśniać. 

System

Pliki tymczasowe to prawdziwe złomowisko. Jednak to od nich zależy prędkość powrotu do poprzednich stron i innych rzeczy. Wchodzą w skład pamięci podręcznej, więc bez czyszczenia z czasem osłabiamy kondycję sprzętu na własne życzenie. Ja na przykład uzbierałem aż 21 000 plików. 
Schowek systemu dotyczy takich operacji jak wytnij, kopiuj – wklej.
Zrzutem pamięci jest zapisanie do pliku całkowitej zawartości pamięci używanej przez zainstalowany program. Dobrym przykładem do zobrazowania będzie blue screen podczas zawieszania się PC. Blue screen to tzw. zrzut pamięci fizycznej. 
Pliki dziennika Windows ( popularne tzw. logi ) – to zazwyczaj zwykłe pliki tekstowe (ASCII), których nazwy często mają rozszerzenie log. W przypadku programu Kopia zapasowa plik dziennika zawiera daty utworzenia taśm oraz nazwy plików i katalogów, których kopie zapasowe zostały prawidłowo wykonano lub które zostały prawidłowo przywrócone. Pliki dziennika tworzy także usługa Dzienniki wydajności i alerty.
Podobne pliki, które zawierają takie informacje tworzone sa w formie .txt. Stosuje się takie np. na stronach www lub serwerach gier.
Funkcja Raportowanie błędów systemu Windows umożliwia wysyłanie przez system Windows opisów problemów występujących na serwerze do firmy Microsoft w celu wskazania czynności pozwalających rozwiązać problem. Funkcja Raportowanie błędów systemu Windows jest domyślnie włączona.
Przeprowadzenie czyszczenia Cache DNS jest bardzo opłacalne. Umożliwi nam to szybsze surfowanie po internecie. Warto też wyczyścić cache DNS, jeżeli mamy problemem z wczytaniem strony www, która innym działa bez problemu. DNS to zbiór  informacji o adresach wpisywanych w przeglądarkę internetową (tzw. przyjaznych linków) i odpowiednikach w postaci czytelnej dla serwerów www(adresów IP).
Pozostały nam jeszcze 3 opcje, których komentarz jest zbędny:

  • opróżnij kosz
  • skróty z menu start
  • skróty na pulpicie ( nieużywane )
Mój wynik zaoszczędzonej pamięci na dysku twardym to : 3 320,4 MB*.
A Ty ile już zaoszczędziłeś ? Pochwal się swoim wynikiem w komentarzu.
*Nie została brana pod uwagę opcja: opróżnienie kosza.