O informatyce, po swojemu, inaczej

Mobile World Congress Barcelona 2014 – sprzęt na który zwróciliśmy uwagę [ część 4 ]

Dzisiaj mamy już 1.03. sobotę. Prezentujemy dla was kolejne telefony / smartphone, na który warto zwrócić uwagę, gdy pojawi się na półkach sklepowych. Tym razem zaprezentujemy wam telefony z Turcji, Szwajcarii  i rozwiązania przedstawione w Prestigio.

Zaczniemy od bezpieczeństwa w stylu jakim prezentuje się Szwajcaria.

Tematy związane z prywatnością w świecie cyfrowym stały się ostatnio niezwykle modne. Być może wychodząc naprzeciw tej popularności szwajcarska firma Silent Circle i hiszpański Geeksphone znany z produkcji niszowego smartfona postanowiły zarobić więcej pieniędzy.

Jak się to robi w atmosferze ogólnych obaw o permanentną inwigilację rozmów szefów korporacji, polityków lub wojskowych? Obiecuje się urządzenie, które zapewni całkowite bezpieczeństwo, po czym wymyśla sposób, jak potencjalnego użytkownika do takiego urządzenia przywiązać za pomocą subskrypcji oprogramowania.

Blackphone korzysta z bazującego na Androidzie systemu operacyjnego PrivatOS, szyfrowania danych i oprogramowania Silent Circle pozwalającego na niemal pełną kontrolę nad komunikacją i dostępem aplikacji do wszystkich danych i podzespołów. Sęk w tym, że licencja na oprogramowanie jest ograniczona czasowo. Kupujący Blackphone’a otrzymuje 2-letnią licencję i oprogramowanie Silent Circle dla najbliższych na trzy lata. To ostatnie to aplikacja przeznaczona do zainstalowania na smartfonach tych osób, do których chcemy bezpiecznie dzwonić i wysyłać SMS-y.

W specyfikacji znajdziecie czterordzeniowy procesor z 2-gigahercowym zegarem, wyświetlacz IPS o przekątnej 4,7 cala pracujący w rozdzielczości HD, 2 GB DDR3 RAM, 16 GB pamięci wbudowanej, aparat 8 Mpix + frontową kamerę 1,3 MPix. Jeśli chodzi o możliwości komunikacyjne, mamy obsługę LTE, HSPA+, Bluetooth 4.0, Wi-Fi i nawigację GPS.

Smartfona można już zamawiać online na stronie producenta oprogramowania, w cenie 629 dolarów. W pakiecie premium dostaniemy jeszcze oprogramowanie Spider Oak do szyfrowania danych i Disconnect. To pierwsze z limitem 5 GB miesięcznie, drugie – 1 GB. Miłym dodatkiem jest ładowarka z zestawem adapterów.

Blackphone’a powinni kupić przede wszystkim ci, którzy wiedzą co kupują. Obserwowaliśmy jak żmudny i złożony jest proces pierwszego uruchomienia telefonu. Naprawdę trzeba wiedzieć co się robi. Brak kontroli sprzętowej i uzależnienie się od konkretnego dostawcy oprogramowania nie są elementami zachęcającymi dla poważnych nabywców. Z drugiej strony poziom poufności komunikacyjnej zapewniany przez Blackphone’a może wystarczyć wielu potencjalnym klientom. Smartfon pozostanie oczywiście urządzeniem niszowym za dosyć przystępną cenę i z akceptowalnym poziomem bezpieczeństwa.

Firma Prestigio przygotowała na MWC 20Wyposażenie smartrfona obejmuje ponadto 13-megapikselowy aparat, 8-megową kamerę przednią, a także moduły Wi-Fi, Bluetooth i GPS. Multiphone 7500 będzie oferowany w komplecie z pokrowcem chroniącym tył i boki.14 spore i zrealizowane z rozmachem stoisko. Poza tabletami i akcesoriami wystawiała również dwa premierowe smartfony: Multiphone 7500 oraz 7600 Duo. Drugi z wymienionych modeli jest dwukartowcem…

Multiphone 7500. To szykowne urządzenie wyposażone w 5-calowy wyświetlacz OGS FullHD. Telefon ma na pokładzie czterodzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz oraz 2 GB RAM-u i 32 GB ROM-u. Drugiej ze wspomnianych pamięci nie da się, niestety, powiększyć.

Multiphone 7600 Duo to już raczej tabletofon. Ma 6-calowy wyświetlacz OGS HD i czterordzeniowy procesor 1,5 GHz. Wyposażono go w moduł NFC, jak również GPS i gigabajt RAM-u. Zestaw fotograficzny jest identyczny jak w Multiphone 7500 (13+8 Mpix), za to pamięć – szokująco mała jak na tę klasę – tylko 4 GB. Na szczęście można ją powiększyć o 32 GB korzystając z karty microSD. Do tego modelu można dokupić pokrowiec.

Oba modele mają trafić na sklepowe półki niemal całej Europy, daty dokładnie nie znamy.

Na swym macierzystym rynku Vestel to prawdziwa potęga, mimo że obco brzmi dla nas.  Koncern zatrudnia ponad 12 tys. osób i jest obecny w większości państw zachodnioeuropejskich. Należą do niego m.in. tak znane marki jak choćby Finlux, Graetz czy Vestfrost. Firma produkuje właściwie pełen wachlarz urządzeń elektroniki domowej – od pralek po smartfony. Oczywiście na MWC 2014 interesowały nas wyłącznie te ostatnie.

Telefony Vestela są bliźniaczo do siebie podobne i – prawdę mówiąc – nie porażają elegancją. Mają wyraźne srebrne zdobienia i błyszczący czarny lakier. Tworzywa i jakość montażu są średnie, a do telefonów HiSense czy Gionee sporo im brakuje.

M504MB1 to telefon z 5-calowym ekranem IPS HD, czterordzeniowym procesorem 1,7 GHz i gigabajtem RAM-u. Pamięć ROM ma tylko 8 GB, ale za to na pokładzie Androida 4.4. Telefon obsługuje po cztery zakresy GSM i UMTS. Zasila go bateria o pojemności 2000 mAh. Tylny aparat ma matrycę 13 megapikseli, zaś przedni – dwumegapikselową.

Niestety, na stoisku nie było nikogo, kto mógłby podać choćby przybliżone ceny telefonów, nie mówiąc już o odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy prezentowane modele mogą trafić na Polski rynek.

zdjęcia wykonane przez:  Adam Łukowski/mGSM.pl