O informatyce, po swojemu, inaczej

Czyścimy Computer – czyli CCleaner w akcji cz. V

To już finał – dobiegliśmy szczęśliwie do końca – ostatnia część pracy związanej z CCleanerem. Dzisiaj poruszamy ostatecznie wątek systemu rejestru Windows. Dodatkowo opowiemy wam o funkcji modyfikacji autostartu, aby przyśpieszyć start komputera.

Tak wiec po kolei zajmiemy się ostatnim zagadnieniem jakie spotkamy w programie CCleaner. Jest to zakładka Rejestr Windows. Po kolej teraz postaram się omówić w wyniku czego biorą się dane błędy i dlaczego warto wykonywać regularną konserwację, naprawę rejestru Windows.

Pliki Dll , a w zasadzie ich brak .

Krótko na temat: są to po prostu pliki systemowe (używane przez system albo aplikacje które zainstalowałeś) współdzielone dlatego, żeby odciążyć pamięć komputera – kilka programów może korzystać z jednego dll’a. Regularne czyszczenie rejestru ma duży sens, a przyczyną dlaczego nie widzisz efektów przed i po czyszczeniu może być fakt że masz w miarę mocnego kompa, przy starszych mocno zaśmieconych komputerach czyszczenie rejestru może bardzo przyspieszyć prace, ale jest też pewien haczyk – niektóre, te mniejsze programy mogą wyczyścić za dużo co powoduje problemy, ale to już inna bajka.

Nieużywane rozszerzenia plików. 

Tym którzy nie bardzo orientują się w tych rozszerzeniach lub nie chce im się za każdym razem analizować które rozszerzenia są przydatne, a które nie, też bym radził wyłączyć tę opcję.

Dlaczego ?

Już szybko wyjaśniam – chodzi o to, że bez aktualizacji program może uznać niektóre rozszerzenia za nieużywane i w konsekwencji usunąć pliki, z których korzystamy rzadko lub bardzo rzadko ( świadomie lub mniej świadomie ). Można sobie przez to uszkodzić jedynie programy.

Ważne !

Przed rozpoczęciem naprawy warto zrobić kopię zapasową. CCleaner nie jest programem, który mógłby zdestabilizować ( zaburzyć ) pracę Twojego PC jednak z kopią zapasową możemy poczuć się bezpiecznej mimo wszystko. 

Ostatni wątek, który tutaj jeszcze dodam to możliwość konfiguracji autostartu.

W zakładce narzędzia –> autostart  możemy sprawdzić, które programy uruchamiane są podczas startu systemu. Nie możemy zmienić kolejności ich uruchamiania. Możemy wyłączyć klucz przyspieszając w ten sposób proces uruchamiania się komputera lub usunąć wpis całkowicie.