O informatyce, po swojemu, inaczej

Aero2 do 2019 ?

Darmowy Internet do 2019 roku ? To aż 5 lat darmowego korzystania z Internetu. Gdzie jest haczyk ?
Zanim przejdę do procesu uzyskania Internetu wdrążmy się głębiej skąd dostaliśmy taką możliwość i dlaczego teraz mamy szansę korzystania z niego aż do 2019 roku.

Firma Aero2 w 2008 roku wygrała przetarg na usługi telekomunikacyjne w postaci dostępu do Internetu za pomocą łącza radiowego HSPA+ i LTE. Przetarg był dość specyficzny, ponieważ Urząd Komunikacji Elektronicznej ( dalej UKE ) postawił dosyć nowatorskie wymogi. Zwycięzca był zobowiązany do przeznaczenia 20% swoich zasobów ( przepustowości, infrastruktury) do świadczenia bezpłatnego dostępu do Internetu przez 3 lata od daty uruchomienia systemu.
W połowie maja 2011 roku Aero2 rozpoczęło zgodnie z obietnicą świadczenie usługi. Dziś możemy z niej korzystać za darmo. Miało tak pozostać do 21 grudnia 2014 roku ( dla usługi 900MHz ). UEK wydał jednak w 2012 roku decyzję, na mocy której spółka będzie oferowała darmowy dostęp do sieci jeszcze przez kolejne dwa lata niż to było wcześniej ustalone. Jednoznacznie oznaczało, że do 21.12.2016 roku nie zapłacimy ani złotówki. Do tego czasu dostajemy możliwość korzystania z internetu w technologii HSPA+ 900 MHz z prędkością do 512 kb/s. Zmiana spowodowana jest tym, że Aero2 zwróciła się do UEK o odroczenie budowy sieci LTE w paśmie 2500 MHz. Udało się je uzyskać, jednak pod pewnymi warunkami …

zasięg sieci Aero2

Jeżeli budowa sieci pójdzie zgodnie z planem i Aero2 zapewni 50% pokrycia LTE w paśmie 2500 MHz nie później niż w 2016 roku to spółka będzie przez następne 3 lata świadczyć usługę bezpłatnego dostępu do Internetu w tej technologii. Oznacza to, że darmowy Internet możemy liczyć nawet do końca 2019 roku.

Co dostajemy ?

Usługa zapewnia transfer 512 kb/s. Może to jest niewiele ale do poruszania się po stronach WWW i korzystania z poczty elektronicznej w 100% wystarczy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dostęp do Aero2 jest radiowy, co za tym idzie jesteśmy uzależnieni od jakości sygnału. Dodatkowe warunki to czas nieprzerwanego połączenia – nie może być dłuższy niż 60 minut. Firma skutecznie zadbała o to, aby urządzenia traciły połączenie po godzinie. Zabezpieczenie zapobiega obciążeniu sieci poprzez ściąganie dużych plików lub wysyłanie ich ( wysyłanie jest już raczej totalną głupotą ale życie pokazuje, że są tacy ludzie ). Na szczęście większość urządzeń automatycznie odnawia połączenie, więc się tym nie musimy przejmować.
Dodatkowo w Aero2 nie dostajemy publicznego numeru IP, przychodzące połączenia ( nieinicjowane przez nas ) nie będą zatem działać. Oznacza to nic innego jak brak możliwości korzystania z programów p2p ( np. Ares, torrent ), nie postawimy serwera plików, a telefonia VoIP może wymagać dodatkowej konfiguracji.
Od Aero dostajemy kartę SIM. Modem trzeba kupić na własną rękę. Musi on obsługiwać standard HSPA+ 900 MHz.

Procedura nabywania

Operator daje nam wyraźnie do zrozumienia, że nie jest mu na rękę aby Polacy zamawiali karty SIM. Procedura jest dosyć skomplikowana. Wypełniamy wniosek na stronie https://bdi.aero2.pl/, drukujemy i podpisujemy.
Do koperty z wnioskiem dołączamy ksero dowodu tożsamości i potwierdzenia wpłat ( 20 PLN depozytu za kartę SIM i 7 złotych kosztów przesyłki – obie wpłaty płatne na rózne numery kont). Wszystko wysyłasz tradycyjną pocztą.
Na list czeka się średnio na 2 tygodnie ( o ile wszystko jest w porządku ). Jeżeli coś pójdzie nie po Twojej myśli lub po prostu się pomylisz czeka na Ciebie korespondencja z firmą Aero2 metodą tradycyjną.

W Warszawie można nabyć w punktach dostępowych.