O informatyce, po swojemu, inaczej

Konfiguracja sieci bezprzewodowej

W dzisiejszych czasach bardzo przydaje się w domu lub pracy sieć bezprzewodowa. Zaoszczędza ona koszta związane z instalacją kilometrowych kabli i zwiększa naszą mobilność. Duża część systemów jak i sprzętu jest zautomatyzowanych i praktycznie tego procesu konfiguracji nie widzimy lub odpowiadają nam domyślne parametry. Co jeśli jednak maszyna stawia opór i trzeba samemu coś zrobić ?
Postanowiłem pogrzebać trochę w necie i przygotować dla was gotowy zestaw rad związanych z konfiguracją sieci bezprzewodowej i częstego problemu, który spotyka moich znajomych, czyli – „Nowy telefon/komputer/pralka/rower nie łączy się z Wi-Fi”.

Proces wyboru usługodawcy pozostawiam wam. Z wyborem tym jednak wiążą się pewne konsekwencje o których tylko tu wspomnę i przejdę do dalszej części zagadnienia. Oto i one:

  • ograniczenie poprzez tzw. „transfer” 
  • cena usługi
  • prędkość maksymalna
  • sposób dostarczania Internetu ( kabel / bezprzewodowo)

Kolejny punkt to zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Modem z wbudowanym routerem lub załączonym oddzielnie możemy nabyć od usługodawcy naszego Internetu ( o ile zaproponuje ). Jeżeli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam lub nie otrzymaliśmy propozycji kupna możemy kupić własny. Oto kilka informacji praktycznych przy nabywaniu modemu i routera.

Szerokopasmowe połączenie z Internetem jest połączeniem szybkim – w przeciwieństwie do połączenia telefonicznego, które jest wolniejsze i niewystarczające do obsługi sieci bezprzewodowej. Cyfrowa linia abonencka (Digital Subscriber Line – DSL) i połączenie kablowe to dwa najpopularniejsze typy szerokopasmowych połączeń internetowych. Połączenie szerokopasmowe można uzyskać, kontaktując się z usługodawcą internetowym . Zwykle usługodawcami, którzy dostarczają połączenia DSL, są operatorzy telefoniczni, a usługodawcami dostarczającymi połączenia kablowe są operatorzy telewizji kablowej. Usługodawcy internetowi często dostarczają modemy szerokopasmowe, a nawet je instalują.

Router przesyła informacje między siecią użytkownika a Internetem. Używając routera bezprzewodowego, można połączyć komputery z siecią za pomocą sygnałów radiowych zamiast połączeń kablowych. Istnieją różne typy technologii sieci bezprzewodowych, w tym technologie 802.11a, 802.11b, 802.11g i 802.11n. Zalecamy użycie routera obsługującego technologię 802.11g lub 802.11n, ponieważ zapewniają one dużą szybkość i wysoki poziom sygnału sieci bezprzewodowej.

Ważne jest jednak aby sygnał z routera miał do pokonania jak najmniej przeszkód. Gdy chcemy gdzieś wzmocnić sygnał po prostu przesuwamy router w tym kierunku. Sam mam 802.11g i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że zasięg sygnału ( bez rozłączania i innych oporów ani „lagów” ) ma zasięg około 50-70 m2 .

Router / modem konfigurujemy zawsze według zawartych instrukcji w opakowaniu.

Jeżeli chcemy być złymi sąsiadami zabezpieczamy router i zmieniamy domyślne parametry logowania. Nie polecam zostawać przy Login:Login Hasło:hasło. Dodatkowo pamiętajmy, aby zmienić zabezpieczenie z WEP na WPA/WPA PSK – o wiele łatwiej i przyjemniej jest się logować do takiej sieci i łatwiej zapamiętać hasło.

Z drugiej strony …

Jeżeli mamy tylko konkretną grupę urządzeń i nie chcemy, by nikt inny się podpinał i był pasożytem na naszej linii WEP będzie satysfakcjonującym was rozwiązaniem.

Teraz czas opisać jeden z często spotykanych problemów w sieciach bezprzewodowych w domach.

„Nowe urządzenie nie może / nie chce się połączyć z Wi-Fi”

Dlaczego tak się dzieje ?
Nasz modem przechowuje pewną pulę adresów, wszystkim znanych IP. Jednak czasem może napotkać problem router i nie da się „od tak” przydzielić nowego adresu IP.

Być może wynikać to może na przykład z tego, że telefon był połączony z jakąś siecią pod tym IP, chce teraz podpiąć się tutaj ale pod tym samym adresem, tymczasem następuje kolizja IP ( to już są tylko moje domysły w tym wypadku ).

Rozwiązaniem tego problemu będzie ponowne uruchomienie routera przy czym zostawmy włączone Wi-Fi w swoim urządzeniu. Powinno poskutkować.

„No ale u mnie dalej nie działa …”

Prawdopodobnie masz włączony tzw. filtr adresów MAC. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by nie mieć pasożytów na swojej sieci. Adresy kart sieciowych MAC są unikalne i każda ma swój oryginalny przypisany przez producenta. ( Mówimy to cały czas o fizycznym adresie ). Aby to wyłączyć musisz wejśc w konfigurację modemu/routera i wyłączyć filtrowanie.