O informatyce, po swojemu, inaczej

Jaką drukarkę wybrać?

Każdy na swój sposób potrzebuje drukarki. Może po prsotu drukujesz sporadycznie dokumenty, a może zdjęcia nałogowo? To nie ma znaczenia – dziś chcę Ci pokazać jak wybrać drukarkę, która sprosta wymaganiom do Twojego biura, szkoły, czy domu. Dziś pojedynek drukarka laserowa kontra drukarka atramentowa!

Aktualnie możemy drukować w zasadzie za pomocą 3 urzadzeń z różnymi skutkami.

  • Atramentowa
  • Laserowa
  • 3D ( pomienimy ją w tym artykule ze względu na tematykę nie za bardzo związaną z robotą papierkową itp.)

Omówmy każdą po kolei, a przede wszystkim rzeczy istotne przy posiadaniu takowej drukarki.

Drukarka atramentowa – drukarka wykorzystująca do druku atrament, a mówiąc poprawniej tusz (barwnikowy lub pigmentowy), poprzez wystrzeliwanie malutkich kropel środka barwiącego przez mikroskopijne dysze wykonane w głowicy drukarki przechodzącej nad elementem zadrukowywanym.

Drukarki w zależności od trybu pracy atramentu dzielimy na Drop-On-Demand (DOD – ang. Kropla na żądanie) oraz Continuous-Ink-Jet (CIJ).

W technologii DOD kropla atramentu jest wyrzucana wyłącznie w chwili zapotrzebowania na nią. Dopiero w momencie kiedy na materiale nadrukowywanym ma się znaleźć kropla atramentu drukarka pod wpływem impulsu elektrycznego ją wyrzuca. Istnieją trzy główne typy głowic DOD różniące się sposobem wystrzeliwania kropel: termiczna, piezoelektryczna i mikro-zaworowa, wszystkie rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Z kolei w technologii CIJ drukarka stale wyrzuca strumień kropel. Te które są używane do drukowania zostają naładowane i odchylone w polu elektrycznym a następnie trafiają w nośnik zaś pozostałe wpadają do zasysu i wracają do układu atramentowego.

Rzeczy istotne przy posiadaniu drukarki atramentowej

Prędkość druku. Deklarowane przez producentów prędkości druku dotyczą przede wszystkim 5% pokrycia strony, po drugie szkicu roboczego (jakość druku na poziomie 150dpi) i po trzecie, nie obejmują zadrukowania całej strony, a tylko jednego, dwóch przejść karetki nad stroną. W efekcie gdy w specyfikacji napisane jest 35 stron na minutę, można śmiało założyć, że przy pełnej stronie tekstu spadnie to do 6-9 stron w najlepszym wypadku. Od pewnego czasu część producentów (z Canonem na czele) podaje prędkość w obrazach na minutę (ipm) zamiast w stronach na minutę (ppm), stad w porównaniach wychodzi, że Canon jest 4x wolniejszy od Brothera, bo Canon robi „8,2”, a np. Brother „35”. Różnica jest oczywiście w normie pomiaru, a faktyczna prędkość druku jest podobna.
Zaznaczyć także trzeba, że drukarki atramentowe pracują standardowo z rozdzielczością 300dpi, każde zwiększenie rozdzielczości podnosi jakość, ale obcina prędkość druku.
Atrament jest płynem na bazie wody. Pomimo dołożenia przez producentów tuszu starań, by tusz odparowywał jak najwolniej, prędzej czy później fizyka i tak wygra. Mówiąc prościej – tusz odparowuje i wysycha z pojemników, jeśli jest nieużywany. Dlatego też na oryginalnych tuszach jest informacja, aby zużyć tusz w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy od otwarcia. Zamienniki, z racji braku chemii stanowiącej tajemnicę przemysłowo-handlową producentów sprzętu, mają skłonność do przysychania znacznie szybciej. W związku z tym, trzeba z drukarki po prostu korzystać częściej.

Drukarka laserowa to rodzaj drukarki wykorzystującej w procesie drukowania laser. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wydruku, a druk pod wpływem wody nie rozpływa się.

Dane dostarczane do maszyny w zrozumiałym przez nią formacie (zwanym językiem opisu strony) przetwarzane są przez RIP – procesor obrazu rastrowego. RIP poprzez układy sterujące moduluje wiązkę światła generowaną przez laser (ROS – Raster Output Scanner) lub zespół laserowych diod świecących (LED). Światło to kierowane na bębny powoduje zmianę własności fotoelektrycznych powierzchni i w rezultacie umożliwia nanoszenie obrazu na bęben. W procesie tym uczestniczy developer – drobno zmielony ferromagnetyk znajdujący się na wałku magnetycznym, mający za zadanie zbliżenie cząstek tonera do naelektryzowanego bębna.

W ostatnich latach, wraz z popularyzacją kolorowych drukarek laserowych, zauważono, że wiele drukarek tego typu umieszcza na każdym wydruku niewidoczne gołym okiem dane o numerze seryjnym urządzenia i aktualnej dacie. Rozwiązania takie zostały zaimplementowane na skutek porozumienia między producentami urządzeń a United States Secret Service, z obawy, że takie drukarki będą używane do fałszowania banknotów.

Ponieważ technologia ta może służyć także do śledzenia i identyfikowania osób rozpowszechniających dokumenty po prostu niewygodne dla osób trzecich, korporacji lub rządów nie uznających wolności słowa, a istnienie tego mechanizmu było ukryte przed użytkownikami, organizacje takie jak Electronic Frontier Foundation protestują przeciwko takim rozwiązaniom i prowadzą kampanie edukujące konsumentów.

Rzeczy istotne przy posiadaniu drukarki laserowej

Kolorowe laserówki pozwalają nam uzyskać dobrej jakości wydruk nawet na tanim papierze.

Wraz z nową drukarką dostajemy kasety drukujące o mniejszej wydajności, zdarza się, że są napełnione tylko do połowy.

Nie wszystkie drukarki laserowe są tanie w eksploatacji. Istnieje ryzyko, że w koszt zakupu kompletu kaset może przewyższyć koszt zakupienia nowej drukarki. Zakup zamienników lub wypełnienie tonera może wcale nie być tak oszczędne jak to jest w przypadku drukarek atramentowych. Zmusza nas to do uważnego przeglądania modelów w przypadku zdecydowania się na zakup laserowej drukarki.

W drukarkach laserowych musimy także uważać na substancje szkodliwe oraz mikropyły, które wydmuchują do powietrza drukarki.

Ruszamy na zakupy !

Teraz zestaw pytań i odpowiedzi, dzięki którym wybierzesz odpowiedni typ drukarki dla siebie.

1. Jak często drukujesz?

  • bardzo rzadko ( pomiędzy drukowaniem mijają tygodnie )
  • często, ale po kilka stron ( drukowanie<50 stron/miesiąc )
  • często i wiele ( drukowanie>50 stron/miesiąc)

2.Czy drukujesz kolorowe dokumenty ?

  • Tak, zdjęcia też ( wybór opcji nie możliwy, jeżeli w 1 pytaniu odpowiedziałeś inaczej niż „często i wiele” )
  • Tak.
  • Nie.

Oto zestaw porad do Twoich odpowiedzi:

Jeżeli na 1 pytanie odpowiedziałeś bardzo rzadko, a na 2 pytanie odpowiedziałeś „Tak”

Zakup drukarkę laserową kolorową

Jeżeli na 1 pytanie odpowiedziałeś bardzo rzadko, a na 2 pytanie odpowiedziałeś „Nie”

Zakup drukarkę laserową czarno-białą

Jeżeli na 1 pytanie odpowiedziałeś często ale po kilka stron, a na 2 pytanie odpowiedziałeś „Tak”

Zakup drukarkę atramentową kolorową

Jeżeli na 1 pytanie odpowiedziałeś często ale po kilka stron, a na 2 pytanie odpowiedziałeś „Nie”

Zakup drukarkę atramentową czarno-białą

Jeżeli na 1 pytanie odpowiedziałeś często i wiele, a na 2 pytanie odpowiedziałeś „Tak, zdjęcia też”

Zakup drukarkę atramentową z zasobnikami o powiększonej pojemności

Jeżeli na 1 pytanie odpowiedziałeś często i wiele, a na 2 pytanie odpowiedziałeś „Tak”

Zakup drukarkę laserową lub droższy model atramentowej z zasobnikami o powiększonej pojemności

Jeżeli na 1 pytanie odpowiedziałeś często i wiele, a na 2 pytanie odpowiedziałeś „Nie”

Zakup drukarkę laserową czarno-białą