O informatyce, po swojemu, inaczej

Kontrola procesów w Windows

Dziś szperając w Internetach znalzłem ciekawostkę, którą postanowiłem się z Tobą podzielić. Chodzi konkretnie o tymczasowe zwalnianie pamięci w Windows. Ten wykres ma niejako oddziaływać trochę na wyobraźnię, lecz trochę mija się z zużyciem pamięci w Pc. Dziś przykład jak zrobić sobie przerwę podczas wykonywania.Intro …

Każda aplikacja uruchomiona to jest jakiś proces. Procesy mają to do siebie, że zajmują nam w maszynie konkretną część pamięci. Zdarzają się wypadki, że chcemy jej trochę zwolnić tymczasowo, bo nasz kalkulator potrzebuje więcej miejsca, bo kazaliśmy mu obliczyć silnię z 124 232 145 … . Trochę to dla niego   kłopotliwe, a w tle mamy jeszcze muzykę, przeglądamy www.bartoIT.blogspot.com i renderujemy film. 
Wiemy doskonale, że nasz kalkulator jest w stanie to policzyć, gdy wszystko pozamykamy. No ale nie opłaca nam się lub po prostu nie chcemy tego wszystkiego zamykać. Tutaj właśnie przyda nam się umiejętność kontroli procesów w Windows… 

Epilog

Wstrzymywanie procesu nie jest niestety możliwe we wbudowanym w Windows Menedżerze zadań, nie mniej jednak jest możliwe do uzyskania w jego (nawiasem mówiąc – o wiele lepszym) zamienniku – Process Explorerze.

Pobieramy program ze stronki producenta. Tutaj poniżej zostawiam Ci urposzczony instruktaż jak radzić sobie z tym programem.
  1. Uruchamiamy Process Explorera
  2. Pojawi nam się lista procesów aktualnie działających w systemie
  3. Wybieramy proces, który chcemy wstrzymać
  4. Klikamy prawym i wybieramy z menu podręcznego pozycję Suspend
  5. W tym momencie proces jest wstrzymany, na liście procesów zmieni on kolor na szary
  6. Aby wznowić proces ponownie klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy Resume