[C++]Zadania z kalendarzem, matura z informatyki – rozwiązanie

W poprzedniej części pokazałem mniej więcej jak to wszystko można zrobić oddzielnie, warunek po warunku, których chcą od nas w zadaniu. Jako że jest to zadanie maturalne wkradnie się tu trochę pisma technicznego, które dla osób nie mających dotąd okazji się spotkać z C++/Cpp może okazać się dość niezrozumiałe. W nawiasach podam jak najlepsze w miarę mam nadzieję przejrzyste wyjaśnienia.

Gdybyśmy użyli tablic, które podałem wcześniej zostałaby okaleczona wręcz informatyka, nasza reputacja no i zdrowie egzaminatora, który by zobaczył naszą pracę. Nie oznacza to, że sposób porównania za pomocą if jest zły, no bo w końcu działa:

Problem jest wtedy, gdy ciągi C-string ( które to mieliśmy w tablicach) mógłby mieć 1000 liter, a samych wyrazów mogłoby być 1000. Wtedy byłaby to patologia delikatnie ujmując. Dlatego też w trybie przyspieszonym przeskakujemy do biblioteki String i uprościmy sobie życie.

Tak odskakując od tematu – jeżeli zamierzasz zdawać maturę z informatyki i priorytetem jest C++ to musisz to pojąć. W lekturze, z której ja korzystam do nauki C++/Cpp biblioteka String jest ujęta w podstawie.

Teraz zamiast hasła char będziemy wpisywać string. Poprawna deklaracja będzie wyglądała następująco:

Teraz przedstawię gotowy kod do zadania. W celu usprawnienia działania dodałem pętle

, aby nasz użytkownik dostał szansę otrzymania poprawy błędnie wprowadzonej daty lub dnia.

 

Bartosz Pajewski

Na pytanie dlaczego prowadzi bloga zawsze odpowiada "bo lubię i muszę się wygadać". Wciąż szukający swojej specjalizacji w informatyce.

Może Ci się również spodoba

%d bloggers like this: