O informatyce, po swojemu, inaczej

Matura z informatyki 2015 część 2

W poprzednim wpisie, który znajdziesz w tym linku : ” Matura z informatyki 2015 „ pisałem o tym, co CKE dla nas przygotowało pod kątem biurokracji i jak to poprawnie wypełnić. Pisałem też trochę na temat narzędzi jakie mamy do wyboru. Teraz pogadamy trochę o tym co udało mi się znaleźć sensownego w Internecie co faktycznie przyda się do matury z informatyki.


O tym, że opłaca się uczyć informatyki nie muszę chyba wspominać. Opłaca się choćby takiej najłatwiejszej  i podstawowej jak posługiwanie się komputerem. Co jednak z tą bardziej zaawansowaną?

Z tym, że się nie każdemu przyda pisanie programów – zgoda
Z tym, że się nie każdemu przyda znajomość Java/C++ i innych – zgoda
Z tym, że się nie każdemu przyda znajomość algorytmów – nie zgodzę się.

Sztuka logicznego myślenia przyda się każdemu – a w zaawansowanej informatyce jest bardzo potrzebna i wcale nie ujmuje tutaj kreatywnemu myśleniu – gdyby nie one dziś nie byłoby tylu rzeczy.

Dodatkowym atutem przemawiającym za informatyką zaawansowaną jest zdolność obsługi pakietu biurowego na poziomie zaawansowanym, które też się przydaje na maturze.

Teraz trochę o przygotowaniach do matury:

Z tego co się dowiedziałem to kilka rzeczy na maturze z informatyki jest po prostu obowiązkowe do znajomości:

  • odczyt/zapis danych z pliku
  • konwersja liczb dziesiętny/binarny
  • dzielenie danych, np. na spacje (w C++ nie ma gotowej funkcji)
  • sortowanie (przynajmniej bąbelkowe)
  • cała reszta, czyli znane algorytmy i krótkie programy (nww, nwd, palindromy, anagramy itp.)
Oprócz tego musimy znać matematykę – nieodzowny element w zadaniach, które często są czysto matematyczne. 

Przeglądając informator CKE powiem Ci jeszcze tyle – warto się po prostu interesować informatyką jako pojęciem dość szerokim, ponieważ możemy łatwo zarobić punkty w ten sposób za zadania testowe lub z braku wiedzy łatwo je stracić w loterii.

Poprzednicy mówią, że zadania wysoko punktowane potrzebują skutecznego użycia arkusza kalkulacyjnego i bazy danych. O ile Excel jest intuicyjny i przyjemny w obsłudze o tyle Access już nie. Posługiwania arkuszem kalkulacyjnym można nauczyć bardzo łatwo i przyjemnie samemu – z bazami danych jest gorzej i potrzeba dużo praktyki.

Na teoretycznej poproszą Cię na 100% o napisanie jednego algorytmu w schemacie krokowym bądź liście kroków lub wybranym przez Ciebie języku programowania. Rada od weteranów: nie męcz i nie narażaj na błędy pisząc w języku na teoretycznym. Za przeoczenie średnika możesz stracić niepotrzebnie punkty. Wygodniej i bezpieczniej jest pisać listą kroków.

Wszyscy jednak są zgodni co do jednego – niezależnie od środowiska, języka, programu pisz w tym, który znasz najlepiej i ucz się rozwiązując poprzednie matury ( najlepiej podobno rekurencji się uczyć na zadaniach z poprzedniej matury ).

Życzę powodzenia i dużo szczęścia dla tych, którzy podjęli się informatyki, a no i żeby się nie rozmyślili, bo nie wiem jak u Was ale ja mam czas do 7.02.2015