O informatyce, po swojemu, inaczej

Kontroler Novation Launchpad – pobaw się w Dj’a

Cześć! Po tygodniowej przerwie wracam, by opowiedzieć wam o narzędziu, na które się natknąłem podczas słuchania muzyki na Youtube. Dziś głównym tematem będzie kontroler Novation Launchpad.


„Od lat tworzenie muzyki za pomocą komputera oznaczało, że trzeba było się boksować z gąszczem starych i nowych technik. Później nastał czas oprogramowania Ableton Live, które, choć nie poradziło sobie ze wszystkimi problemami, niosło ze sobą przynajmniej nowy i bardziej intuicyjny styl pracy.”

Zasada działania Novation Launchpada.
Tak jak w tytule wpisu- jest Launchpad jest kontrolerem, który współpracuje z Ableton Live. Sam nie jest w stanie wyprodukować ani jednego dźwięku. Jego zadaniem jest umożliwić nam jak najłatwiejsze, wręcz intuicyjne ustalenie grania konkretnych sampli, które są w programie zainstalowanym na naszym komputerze. Najlepsze wyniki swojej pracy osiągniemy z programem Ableton Live, lecz dzisiejsze Launchpady są w stanie współpracować także z innym oprogramowaniem.

Ableton Live można używać na nieskończoną ilość sposobów. Przede wszystkim możesz go traktować jako kontroler – klipy audio są przypisane poszczególnym przyciskom. Jeśli masz większe ambicje, możesz załadować gotowe kawałki (ścieżki basowe, wokalne, partie gitarowe) i uruchamiać je, kiedy masz ochotę. Jakkolwiek zdecydujesz się go używać, Launchpad na pewno ułatwi ci działanie. Do tego, zamiast nudnego klikania myszką w małe ikonki na ekranie komputera, korzystasz z podświetlanych kolorowych przycisków.
Wymagania systemowe: Mac OS 10.4 lub nowszy, Windows XP/Vista/7/8/8.1/10
Wymiary: 240x20x240 mm
Waga: 717 g
Dołączone oprogramowanie: Ableton 8 Launchpad Edition 

Teraz kilka video, które pokażą jak niektórzy właściciele Novation Launchpada. Mam nadzieję, że także wam się spodoba ich kreatywność.

UWAGA: Muzyka jest z gatunków elektronicznych typu dup-step i jemu podobnych. Proszę o ostrożność dla swojego słuchu i niezniechęcanie się do urządzenia z powodu tutaj zaproponowanych utworów.