O informatyce, po swojemu, inaczej

Od czego zależy prędkość Twojego łącza?

Często dostawca Internetu proponuje nam różne propozycje związane z prędkością łącza. Kiedy już wybierzemy jeden z nich rzeczywistość pokazuje, że jego propozycje mijają się z prawdą. Czy powinniśmy od razu składać reklamacje? Od czego to zależy? Dziś pod lupę biorę prędkość łącza i powody, dla których często nie mamy oczekiwanego „maksa” z oferty.

Dlaczego wysyłanie plików na serwery jest znacznie dłuższe, niż ich pobieranie?

Wynika to ze stosowanych łączy dla użytkowników prywatnych. Analiza rynku na przestrzeni lat wykazała, że ludzie znacznie więcej pobierają niż wysyłają. W konsekwencji dla warunków domowych stosuje się łącza asymetryczne. Łącze asymetryczne charakteryzuje się znaczną prędkością pobierania i często bardzo małą prędkością pobierania, np.: do klienta ( pobieranie ) z prędkością 1024 kb/s, natomiast od klienta ( wysyłanie ) to już tylko 256 kb/s.
Ma to swoje plusy, które odczuwamy podczas korzystania na co dzień. Dzięki takiemu systemowi możemy szybko załadować stronę WWW, a także oglądać transmisje na żywo bez przerywania oglądania wydarzenia  na buforowanie (tzw. transmisje strumieniowe stosowane np.: przez YouTube).
Jednak jeżeli zdecydujemy się skorzystać ze swojego komputera jako serwera FTP musimy się pogodzić z tym, że łącze asymetryczne spowoduje bardzo utrudnione pobieranie danych z serwera dla innych. W takim wypadku jesteśmy zmuszeni skorzystać, zakupić łącze symetryczne. Cena łącza symetrycznego jest większa, a sam typ łącza jest rzadko oferowany przez usługodawców.

Dlaczego nie osiągam 100% osiągów oferowanych przez dostawcę?

Zanim przejdę do tego warto zacząć z jakiego założenia trzeba wyjść przy parametrach i interpretacji ich ofert …
Nigdy nie osiągniesz potencjału w 100%. Wszystko jest uzależnione od sposobu i samego dostawcy. Gwarancja prędkości obowiązuje tylko wewnątrz sieci tegoż dostawcy. Prędkości połączenia ze stronami WWW, serwerami FTP itp. nie są już gwarantowane.
Przeszkody jakie napotkamy niezależnie od wybranej usługi.

Korki w sieci.

Przychodzą takie godziny, że po prostu serwery popularnych gier, stron, czy ogólnie poruszanie się po sieci staje się uciążliwe. Dla Polski są to godziny, kiedy to już całe szkoły siedzą w domach, a ludzie pracy z niej wrócili i uznali, że odpoczną przed komputerem. Dla połączeń „po kablu” odczujemy delikatne „skoki pingów”, zwolnione ładowanie się stron itp. Najbardziej cierpią słabej jakości połączenia bezprzewodowe. Godziny szczytu zaczynają się od 20:00 CET i kończą się w przybliżeniu około 22:00. Prawdziwa autostrada dla tych, co potrzebują pobierać pliki po kilka GB i w szybkim tempie polecam zacząć około 23:00. Do około godziny 5:00 możemy bezstresowo pobierać. 

Pasożyty, goście, rodzina na łączu.

Ogólnie rzecz biorąc wszystkie urządzenia, które korzystają z tego samego łącza co Ty. Jeżeli chcesz zabezpieczyć się przed nadużywaniem łącza przez inne urządzenia możesz zastosować ograniczenia. Dodatkowo możesz dodać filtrowanie adresów MAC. Dzięki temu nie będziesz musiał się użerać z obcymi, pasożytami i gośćmi. No i obowiązkowo zastosuj mocne hasło na router.

Sposób w jaki masz dostarczany Internet. 

Jeżeli zdecydujesz się na dostawę Internetu przez kabel jedyną awarią może być zniszczona centrala podczas burzy. Reszta zależy od jakości podłączenia i odległości od najbliżej centrali Twojego mieszkania. Jeżeli znajdujesz się 2 km od centrali nie osiągniesz większej prędkości niż 6 Mb na łączu szerokopasmowym. Maksymalna prędkość jaką nam zaoferują to 128 kb/s przy 6 km odległości od centrali.
Jeżeli zdecydowałeś się na opcję Internet przez telewizję kablową spodziewaj się najlepszych osiągów w nocy. Jesteś uzależniony od obciążenia sieci. Stosowane łącza są asymetryczne. Zdarza się, że dostawca gwarantuje konkretną prędkość, wtedy nie ma znaczenia ile użytkowników jest aktualnie. Taka prędkość waha się od 12 do 4,6 Mb/s.
Zostają nam jeszcze sieci osiedlowe. Bardzo często jest to sieć bezprzewodowa. Udostępniane w sposób radiowy łącze szeregowe jest dzielone między urządzenia domowników danego osiedla.