O informatyce, po swojemu, inaczej

Wirus Save Sanse – jak się tego pozbyć?

Taka strona Cię oczekuje po usunięciu tego wirusa

Wirus SaveSense to termin używany do opisania potencjalnie niechcianej aplikacji, która instaluje na przeglądarkach internetowych użytkownika (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox) wraz z pobranym z Internetu wolnym oprogramowaniem. Twórcy tego dodatku do przeglądarki twierdzą, że SaveSense to najszybszy sposób na znalezienie najlepszych cen produktów, które użytkownicy chcą zakupić online, jednak w rzeczywistości ten dodatek jest sklasyfikowany jako potencjalnie niechciana aplikacja – instaluje się na przeglądarkach internetowych użytkowników bez ich zgody i generuje uciążliwe reklamy.

Dziś proponuję wam zestaw instrukcji jak się tego pozbyć.

Co to robi takiego złego?
Po instalacji SaveSense użytkownicy komputerów będą stale widzieć różne reklamy w postaci banerów (co ciekawe, w skrajnych przypadkach mogą one przeszkadzać w normalnym korzystaniu okna przeglądarki) i kuponowe podczas przeglądania Internetu. Co więcej, to adware śledzi przeglądanie Internetu przez użytkownika poprzez rejestrowanie odwiedzanych stron, przybliżoną geolokalizację użytkownika, adres IP, typ przeglądarki, strefę czasową, system operacyjny, domyślnych dostawców wyszukiwania użytkownika, język przeglądarki, język systemu operacyjnego oraz inne informacje.

Tragedia! Ktoś nas śledzi tylko dlatego, że często nie mamy pojęcia co przy okazji instalujemy lub ściągamy taką zarazę nieświadomie! Mało tego – wtyczka nie dodaje żadnej znaczącej wartości, a ponadto zmniejsza wydajność i prędkość przeglądarki ( no w końcu taki donos trochę kosztuje ). Nie wspomniałem jeszcze chyba o tym, że w ten sposób otwieramy furtkę i zwiększamy podatność naszego komputera na infekcje malware.

Po takiej propagandzie, muszę Ci jeszcze raz mówić, Czytelniku, abyś zaraz po pierwszych oznakach znalazł i usunął SaveSense?

Usuwanie SaveSense z systemu i przeglądarki internetowej

Użytkownicy Windows 7:
Kliknij „Start” („logo Windows” w lewym dolnym rogu pulpitu) i wybierz „Panel sterowania”.

Użytkownicy Windows XP:
Kliknij przycisk „Start”, wybierz „Ustawienia” i kliknij „Panel sterowania”. Zlokalizuj, a następnie kliknij „Dodaj lub usuń programy”.

Użytkownicy Windows 8:
Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu i wybierz Panel sterowania. W otwartym oknie wybierz „Odinstaluj program”.
W oknie odinstalowywania programów: spójrz na „SaveSense”, wybierz tę pozycję i kliknij przycisk „Odinstaluj” lub „Usuń”
Po odinstalowaniu potencjalnie niepożądanego programu, przeskanuj swój komputer pod kątem wszelkich pozostawione niepożądanych składników lub infekcji malware. Użyj zalecanego oprogramowania antyspyware.

Usuwanie SaveSense z Internet Explorer:
Kliknij „Narzędzia” (lub ikonę koła zębatego w programie Internet Explorer 9) i wybierz opcję „Zarządzanie dodatkami.” Poszukaj „SaveSense” i wyłącz go.

Metoda opcjonalna:
Jeśli nadal występują problemy z usunięciem SaveSense, możesz zresetować ustawienia programu Internet Explorer do domyślnych.

Użytkownicy Windows XP: Kliknij przycisk „Start” i kliknij przycisk „Uruchom”. W otwartym oknie wpisz „inetcpl.cpl”. W otwartym oknie kliknij na zakładkę „Zaawansowane”, a następnie kliknij przycisk Reset.

Użytkownicy Windows Vista i Windows 7: Kliknij logo systemu Windows. W polu wyszukiwania wpisz „inetcpl.cpl” i kliknij enter. W otwartym oknie kliknij na zakładkę „Zaawansowane”, a następnie kliknij przycisk Reset.

Usuwanie SaveSense z Google Chrome:
Kliknij na ikonę klucza lub koła zębatego (w prawym górnym rogu ekranu) i wybierz opcję „Narzędzia”. Kliknij na „Rozszerzenia”. Znajdź: „SaveSense” zaznacz go i kliknij na ikonę kosza.

Usuwanie SaveSense z Mozilla Firefox:
Kliknij „Firefox” (w lewym górnym rogu okna głównego programu) i wybierz „Dodatki”. Kliknij na „Rozszerzenia” i usuń „SaveSense”.

Metoda opcjonalna:
Jeśli masz problemy z usunięciem SaveSense, możesz zresetować ustawienia Mozilla Firefox do domyślnych.
Otwórz program Mozilla Firefox. W lewym górnym rogu okna głównego kliknij „Firefox”. W otwartym menu rozwijanym wybierz Pomoc, a następnie kliknij Informacja rozwiązywania problemów. W otwartym oknie kliknij przycisk „Reset Firefox”.

Kiedy sam padłem ofiarom SaveSense nie zauważyłem problemów z nachalną reklamą w Operze. Warto jednak na wszelki wypadek wyczyść dane jednorazowo.

Ja na przykład miałem dużo szczęścia- w menu start pojawił mi się w katalogu „Wszystkie programy” folder SaveSense, dzięki czemu tam znalazłem aplikację do odinstalowania tego natręctwa. Życzę wam podobnego szczęścia na drodze walki z adware.