O informatyce, po swojemu, inaczej

Mobile World Congress Barcelona 2014 – sprzęt na który zwróciliśmy uwagę [część 3]

Dziś już mamy 3 dzień targów Mobile World Congress ( dalej MWC ) w Barcelonie. Tym razem chcemy pokazać wam co pokazali nasi polscy producenci, a przede wszystkim MaxCom. Nie obyło się także bez pobicia przez producentów kolejnych rekordów. Jakie to rekordy ? Ale najpierw nasi na MWC.

Jednym z nielicznych polskich akcentów podczas MWC 2014 było stoisko firmy MaxCom. Producent wyspecjalizował się w telefonach dla seniorów i konsekwentnie podąża obraną drogą.

fot. Jacek Filipowicz / mGSM.pl

MaxCom przywiózł na MWC aktualną ofertę prostych komórek dla mniej wprawionych użytkowników, ale pokazał także jedną nowość – smartfon dla seniorów, który już niebawem wejdzie na polski rynek.

To dość prosta konstrukcja oparta na Androidzie, o nieujawnionej jeszcze (i chyba niepewnej) specyfikacji. Wiadomo już natomiast, jak będzie wyglądał ten telefon. Mogliśmy obejrzeć gotowy – choć nienaładowany – egzemplarz z pierwszej partii.

Ma sporą obudowę, którą mniej sprawny użytkownik może łatwo chwycić. Wyposażono go również w większy, niż w typowym smartfonie zestaw mechanicznych przycisków. Niektóre funkcje (jak np. blokowanie ekranu lub uruchamianie radia) powierzono suwakom umieszczonym na bokach obudowy. Telefon powinien trafić do sprzedaży jeszcze tej wiosny. Niestety, na razie nie wiemy ile będzie kosztował.

A teraz czas na rekord – może nie jest to oficjalny ale aktualnie nie ma kart, które mają większą niż te firmy SanDisk.

Podczas Mobile World Congress odbyła się premiera najpojemniejszych na rynku kart microSD. Przygotowane przez SanDisk karty pamięci są w stanie pomieścić 128 GB danych.

SanDisk 128 GB microSDXC UHS-I to pełna nazwa zaprezentowanych kart pamięci. Rekordowa pojemność została osiągnięta dzięki budowie opartej na 16 warstwach matrycy pamięci – każda z nich jest cieńsza od ludzkiego włosa. Ponadto konstrukcja jest wodoodporna, odporna na zmiany temperatury, wstrząsy i oddziaływanie pola magnetycznego.

Według zapewnień firmy SanDisk, nowa pamięć jest dwa razy szybsza niż tradycyjne karty microSD. Deklarowana prędkość odczytu sięga 30 MB/s, natomiast wysoka prędkość zapisu ma pozwolić na rejestrowanie materiału wideo w standardzie Full HD bez opóźnień.

Karta pamięci trafiła już do sprzedaży w USA, jej sugerowana cena to 199 dolarów.