O informatyce, po swojemu, inaczej

Panorama – już jest !

Stało się. Gotowe, działa i można co najważniejsze – można zwiedzać. Na stronie szkoły dziś pojawiła się możliwość zwiedzania budynku szkoły LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku. Co o tym sam Bartosz Pajewski jako budujący te panoramy ? Oto zaiste wyczerpujący komentarz, który naświetli kilka rzeczy, które pomogą w odbiorze tego dzieła.

Coś od siebie o samym projekcie ?
Projekt powstawał przez ponad dobry rok ze względu na różne utrudnienia i przerwy. Przede wszystkim zawdzięczamy sukces nie tyle oprogramowaniu co samym chęciom do tworzenia. Byłem można rzec „uzależniony” od Klaudii, z którą współpracowałem – to ona robiła zdjęcia i w zasadzie pod kątem zbierania materiału do pracy dostosowałem się do niej, czego nie żałuję. Praktycznie czas na wykonanie zdjęć to 2-3 dni. 
Proces samego tworzenia, jak to powstawało na Twoim komputerze ?
Szczerze powiedziawszy grafikę zazwyczaj mijałem szerokim łukiem – jeszcze, gdy pierwszy raz usłyszałem propozycję podjęcia się tego zadania zaraz po powrocie wskoczyłem do swojej utopii i zacząłem studiować program, który dostałem od profesora. Potem już tylko Internet, trochę za pomocą klasycznej metody „prób i błędów” udało się zbudować pierwsze panoramy. Potem to już po prostu zwykłe klikanie i generowanie plików html i swf. 
Co było najtrudniejsze według Ciebie ?
Sam proces tworzenia panoramy. Zdjęcia nie były robione na statywie, co da się zauważyć podczas zwiedzania ( defekty sklejenia ) no i światło na które nie mieliśmy za specjalnie wpływu. Mimo, że Hugin umożliwiał generowanie ich w kreatorze było trzeba przysiąść i ręczenie tworzyć punkty styczności, próbować przycinać i pamiętać o kopiach zapasowych zdjęć. 
Jednak mimo wszystko cierpliwie dobrnęliśmy do szczęśliwego finału i teraz można być w szkole bez wychodzenia z domu – wystarczy po prostu mieć sprzęt, który obsługuje html i flash, a także dostęp do Internetu. 
Czy czujesz, że mógłbyś zrobić coś więcej ? Co uważasz, że należy dopracować ?
Już kiedy wrzucałem na serwer profesorka odpowiedzialna za stronę szkoły uznała, że brak ludzi powoduje, że ten budynek jest jakby martwy, przeraża. Mi osobiście to nie przeszkadzało. Ja ze swojej strony na pewno chciałbym dodać mapkę z planem budynku aby można było się przemieszczać szybciej i łatwiej, bez takiego biegania po hiperłączach. W domu mogę sobie jeszcze coś popracować nad tym w wolnej chwili ale na zmiany oficjalne nie wiem czy jest co liczyć. Na pewno oprawa stron jest do poprawy no i wiadomo – gdyby się kiedyś zdarzyła możliwość zrobić tonę zdjęć i panoramę rozbudować z samego horyzontu na kulę. 
Czy gdybyś dostał kolejną propozycję wykonania podobnego projektu zgodziłbyś się na to ?
Tak – w 100%. Jedynie tylko zależy mi na fotografie, z którym się będę doskonale dogadywać. 
Jak Ci się układała współpraca z Klaudią ?
Efekty możesz zobaczyć na stronie szkoły 🙂 ? Do zdjęć nie ma się prawa nikt przyczepić. 
No to teraz link do strony szkoły i samej panoramy
Trzymajcie się i zostawiajcie komentarze na temat projektu.